(Козацькими стежками славного кошового отамана війська запорозьких козаків, Івана Дмитровича Сірка)
Дитячо-юнацький туризм - це масовий рух дітей і юнацтва з метою всебічного розвитку в активному пізнанні навколишнього світу і самих себе, патріотичного виховання засобами туристично-краєзнавчої діяльності.
Туристично-краєзнавча діяльність органічно увійшла в навчально-виховний процес Долинської ЗШ №2 ім. А.С.Макаренка. Туристичні походи виховують у школярів такі цінні якості, як почуття дружби і колективізму, привчають до взаємної допомоги і підтримки. Походи розширюють світогляд, закріплюють і поглиблюють знання, здобуті в школі, дають можливість ознайомити учнів з історією Батьківщини, її природними скарбами, народними звичаями, традиціями, залучають їх до проведення різноманітних досліджень та спостережень.
Під час роботи літнього оздоровчого табору із 13 по 17 червня 2016 року учасники міжрегіонального освітнього проекту «Прекрасні далі манять нас в похід», учні Долинської ЗШ №2 І-ІІІ ступенів ім. А.С.Макаренка та Добронадіївської ЗШ І-ІІІ ступенів, вирушили в чергову туристично-краєзнавчу експедицію «Степовими стежками козацької слави Івана Сірка».
Село в якому зупинились учасники експедиції знаходиться на правому березі Каховського водосховища, в місці впадання в нього річки Базавлук по якій колись плавали запорізькі «чайки», неподалік була розміщена Чортомлицька січ. А села Кут і Грушівка, які зараз знаходяться на дні Каховського водосховища, були козацькими зимівниками.
Сучасне село Ленінське виникло під час будівництва Каховської ГЕС, коли на нове місце переселили мешканців двох історичних сіл — Грушівки та Кута. Обидва села мають давню історію.
Діти з захопленням досліджували історію Дніпровського краю та мандрували незнайомими стежинами.
Відвідали могилу Івана Сірка - пам'ятку історії та культури національного значення, яка розміщена за межами с. Капулівки — за 1,1 км на північ від нього та за 50 м від дороги Нікополь — Капулівка у підніжжя кургана доби бронзи «Сторожова (Бабина) могила». Дослідили життя та діяльність козака-характерника, познайомилися з легендами того часу, з’ясували значення кошового отамана для визвольної боротьби на Україні.
Захоплювалися красою річка Кам’янка - правої притоки р.Базавлук довжиною 88 км. Нахил річки складає 1.1 метр на 1 км. У багатьох місцях річище кам’янисте, на берегах – виходи кристалічних порід, а саме граніту, що й зумовило її назву.
На річці є єдиний на Дніпропетровщині водоспад. Водоспад розташований біля Токівського гранітного кар’єра, висотою близько 6 метрів. Він утворився на виступаючому з берегів відомого всьому світу червоного граніту.
З дозволу працівників, познайомилися з роботою Токівського гранітного кар’єра, дітей вразила велич і масштаби розробок.
Далі познайомилися з природою річки Базавлук. В гирлі річки на острові Базавлук в 17 сторіччі була Базавлуцька Січ. Назву річки Базавлук вчені виводять від тюрського слова "базук", "бузук", що означає "зіпсована вода". Тепер річка через шлюз впадає в Каховське водосховище.
Мандруючи стежинами козацької слави побували біля пам’ятних знаків встановлених вже в наш час героям – козакам від вдячних потомків.
З’ясували дуже багато цікавих історичних фактів, наприклад: наприкінці XIX століття до Грушівки приїздили Рєпін Ілля Юхимович та Сєров Валентин Олександрович. Великих художників вразила краса навколишньої природи. Ілля Юхимович давно виношував задум майбутньої картини «Запорожці пишуть листа турецькому султану» і саме тут почав його здійснювати. Тут були намальовані відомі картини: «Українська хата», «Могила кошового отамана Івана Сірка», «Церква в Грушівці» та інші.
У селі проводив зйомки фільму «Поема про море» український письменник та режисер Олександр Довженко.
Поблизу села досліджено 2 курганні могильники доби бронзи (III — І тис. до РХ); в них виявлено також поховання скіфського часу (IV—III століття до РХ), поховання сарматів II століття та пізніх кочівників XIV—XV століть. Знайдено також 2 поселення черняхівської культури II—V століть. Крім того, біля села Усть-Кам'янки розкопано 20 курганів, у яких виявлено 30 сарматських поховань І століття та одне кочівницьке поховання IX—X століть. Та ще багато цікавого дізналися учасники експедиції в складі: Синюк Карини та Шаповалової Аліни, учениць 8 класу, Белової Вікторії, Ващені Влада, Вареника Артема, Яковенко Софії, учнів 5 класу та Момонт Анни, учениці 4 класу. Учні із захопленням досліджували історію та природу краю, але ж ми приїхали не тільки навчатись, а й відпочивати!!! Тому Каховське водосховище зустріло мандрівників своїми теплими водами. Діти купалися та відпочивали на березі водосховища.
Екскурсії і туристичні походи – важливий засіб формування світогляду школярів. Подорожі та екскурсії розширюють кругозір, дають можливість краще пізнати історію та географію своєї Батьківщини, пробуджують глибоку любов до природи, розвивають спостережливість дітей, уяву, допомагають пізнати життя у всій його різноманітності.
Значущість туристично-краєзнавчої роботи полягає насамперед у тому, що через неї можна здійснити один із головних принципів навчання і виховання – принцип єдності теорії та практики, зв’язку навчання з життям. Теоретичні знання, здобуті в школі під час походів та екскурсій, отримують практичне застосування в подальшому житті і впливають на вибір професії школярів.
У походах діти привчаються до самообслуговування, виробляють потрібні в житті навички та вміння, допомагають один одному, раціонально організовують і культурно проводять свій відпочинок, зміцнюють здоров’я, виховують силу волі, високі моральні якості.
Вони вчаться орієнтуватися на місцевості, вимірювати відстані та знімати план території, визначати швидкість течії ріки, витрати її води та енергетичну потужність, збирати зразки гірських порід і грунтів, розпізнавати корисні копалини, працювати з фото та відео апаратурою, надавати першу допомогу потерпілому товаришу тощо.
Батьки та вчителі Долинської ЗШ №2 ім. А.С.Макаренка розуміють всю значимість виховного процесу засобами туристично-краєзнавчої роботи та допомагають у проведенні експедицій.
Тож у наших вихованців попереду ще багато незвіданих стежок-доріжок та цікавий відпочинок.
Керівники проекту Стеблина О.О. та Федоров В.М.
|